Czy sztucznej inteligencji trzeba się bać? Póki co, na horyzoncie nie widać jeszcze bezdusznych robotów, które mogą przejąć kontrolę nad ludzkością, ale z pewnością AI jest już obecna wszędzie wokół nas. Coś nowego, nieznanego budzi intuicyjny lęk. Może warto więc poznać i oswoić?
Na ChatGPT zadałam pytanie: Czy sztucznej inteligencji należy się bać? Oto otrzymana odpowiedź:
Czy sztucznej inteligencji trzeba się bać? Jakie niesie zagrożenia, jakie nadzieje?W ostatnich latach temat sztucznej inteligencji (AI) stał się jednym z głównych tematów dyskusji technologicznych, etycznych i społecznych. Dynamiczny rozwój tej technologii budzi różne emocje: od zachwytu nad jej możliwościami, po obawy związane z jej potencjalnymi zagrożeniami. Czy rzeczywiście AI to powód do niepokoju, czy raczej szansa na lepszą przyszłość? Nadzieje związane z AI
Zagrożenia wynikające z AI
Czy AI trzeba się bać?Strach przed nieznanym jest naturalny, a sztuczna inteligencja to technologia, która zmienia świat w sposób trudny do przewidzenia. Kluczem do minimalizacji zagrożeń jest odpowiedzialne podejście do jej rozwoju. Potrzebujemy jasnych regulacji prawnych, które będą chroniły społeczeństwo, oraz edukacji, by lepiej rozumieć możliwości i ograniczenia AI. |
Czas wygenerowania tej odpowiedzi to kilka sekund. Ja nad każdą notką na blogu siedzę zdecydowanie dłużej. Grafika w tej notce również jest wygenerowana przez AI. Ja mam wprawdzie Corela, ale jestem takie beztalencie plastyczne, że nawet nie podejmuję się stworzyć podobnej.
Korzystam z ChatGPT i to w zasadzie prawie codziennie. Najczęściej robię to przy pisaniu kodu w realizowanych projektach. Kiedyś, gdy zdarzało mi się utknąć w jakimś miejscu, szukałam w Google lub zaglądałam na fora internetowe – teraz szybciej i łatwiej zadając pytanie AI. Choć już wiele razy zdarzało mi się, że trafiałam na błędy i wskazywałam je. Reakcją zwrotną było Przepraszam i odpowiedź poprawiona. Cóż, nie tylko człowiek uczy się na błędach.
Efektem ubocznym tego jest jednak to, że spada popularność specjalistycznych forów internetowych. Coraz mniej i rzadziej użytkownicy proszą o radę w rozwiązaniu jakiegoś problemu. Ostatnio trafiłam na dyskusję na takim forum, czy AI jest w stanie wygenerować całą aplikację z określoną funkcjonalnością? Konkluzją było to, że potrafi na pewno wygenerować poszczególne bloki, ale całość powiązań i złożenie tych wszystkich klocków jednak musi zrobić człowiek. Czyli jeszcze jesteśmy potrzebni.
A tu trochę literatury: